Wystawa „Słonim – splecione losy”

  • data: 2004 rok
  • miejsce: Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK w Łodzi

Wystawa „SŁONIM – SPLECIONE LOSY” została otwarta 1 kwietnia 2004 r. w Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK w Łodzi, a przygotowana w ramach działalności Komisji Historii i Tradycji ZG PTTK XV kadencji.

Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK w Łodzi

Na wernisaż przybyła 5-osobowa delegacja ze Słonima, w której były dwie osoby pracujące w Muzeum Krajoznawczym im. J. Stabrowskiego.

Autorkami są Kol. Kol. Grażyna Orłowska-Rybicka – fotografie i prace badawcze, oraz Wanda Skowron – redakcja tekstów i zestawienie materiałów.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wystawa-Slonim-splecione-losy-13.jpg

Zbliżające się 100-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego nakazuje szukać i odkrywać ślady, myśli, działania naszych protoplastów. Tym to istotniejsze, że w czasie Powstania Warszawskiego spłonęło w całości Archiwum PTK.

W Słonimie – dziś mieście na Białorusi – gdzie w 1928 r. istniał Oddział PTK, a od 1929 r. zorganizowane przez Towarzystwo Muzeum ślady ówczesnych poczynań żywe są do dnia dzisiejszego. – To właśnie starano się pokazać.

Drugą myślą przyświecającą przygotowanej prezentacji było bogactwo wielokulturowości pograniczy. Słonim jest tu wyśmienitym przykładem.

Przez dramatyczny czas wojny i równie ciężkie powojenne lata przeniesiono bezcenną wartość tolerancji we wzajemnych stosunkach przedstawicieli różnych narodowości i wyznań zamieszkujących Słonim do dnia dzisiejszego. I jakkolwiek zmieniła się struktura ilościowa przedstawicieli poszczególnych narodowości, nadal zamieszkują tu Białorusini, Polacy, Rosjanie, Tatarzy, Żydzi… Szanowane są i kultywowane tradycje wszystkich.

W krótkiej, z konieczności, prezentacji starano się pokazać bogactwo wielokulturowości przez pryzmat jednego miasta, o którym mieszkańcy mówią pieszczotliwie „miasteczko”.

Wystawa będzie czynna do 28 kwietnia 2004 r.

Foto-galeria wystawy:

Napisali o nas

Brak możliwości komentowania.